İş Arama Blog

İş arama ve değiştirme sürecinde ne yapmanız gerekiyor?

Şimdiye kadar hayalindeki işi bulamamış ya da kariyerine istediğin şekilde yön verememiş olabilirsin. Bugüne kadar duyup da önemsemediğin bazı kilit adımlar, iş arama ya da mevcut işini değiştirme sürecinde seni hayal ettiğin noktaya taşıyabilir. İşte iş arama ve iş değiştirme sürecinde uygulayabileceğin basit adımlar…

Hayallerine ulaşmak istiyorsun; kendine inanıyor musun?

Uzun süredir iş arıyorsun ya da sevmediğin işini değiştirmek istiyorsun. Ancak yaptığın iş başvurularından ve girdiğin mülakatlardan istediğin sonucu alamıyorsun. Eğer aklından da sürekli, “Ne yaparsam yapayım iş bulamıyorum” düşüncesi geçiyorsa, bu yazı tam sana göre… Kariyer Koçu Tamer Akın, hayallerine ulaşmak isteyenlerin öncelikle kendilerine olan inançlarının tam olması gerektiğini belirtiyor ve yapılması gerekenleri sıralıyor. 

Hayalindeki işe ulaşmak için benimle iletişime geçen kişilerde en sık karşılaştığım durum, kariyerlerinde bulundukları nokta nedeniyle son derece mutsuz olmaları ve ne istedikleri konusunda net olmamalarından kaynaklanan bir ikilem yaşamaları. Konunun kökenine indiğimizde bu durumun nedeninin, kişinin ailesinin etkisinde yaptığı üniversite tercihlerinin sonucunda, istemediği bir bölümü okuması ve sonrasında da sevmediği bir işi yapması ortaya çıkıyor. Buna bir de kendini yeterince tanımama, yaşam amacını ve değerlerini bilmeme durumu eklenince, kişinin rüzgar nereden eserse o yöne savrulması da kaçınılmaz oluyor. Deneyim eksikliği ya da geçiş yapılmak istenen alandaki deneyim ve bilgi yetersizliği de işe girmek veya işini değiştirmek isteyenlerin sonuç almalarını engelleyen inançlar olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni Mezunlar için iş hayatına iyi bir başlangıç yapmanın 12 adımı

Sayılı gün göz açıp kapayıncaya kadar geçti ve nihayet üniversiteden mezun oldunuz. Üniversite hayatınız boyunca iş veya staj deneyiminiz olmadıysa, hangi alanda çalışmak istediğinize de henüz karar verememişseniz aksiyon dolu günler sizi bekliyor olabilir. Okul hayatından çıkıp bambaşka bir dünyaya adım atıyorsunuz. Bu yolculukta sırt çantanızda olmasında yarar olabilecek malzemeleri aşağıda özetlemeye çalıştım.

 

  1. Online eğitim almayı düşün. Coursera, Khan Academy, TTNET ProG gibi platformlardan kendini geliştirmek ve CV’ni güçlendirmek istiyorsan sınıf eğitimlerine alternatif olarak çok uygun ücretlerle bu eğitimlere sahip olabilirsin.
  1. İçerik üret. Okuduğun öğrendiğin konuları düzenli bir formatta insanlarla paylaş.  blog açabilirsin ya da Linkedin’de yayınlayabilirsin.

 

İdeal bir Linkedin Profili için 12 İpucu

 

İş yaşamında yeni kariyer fırsatları, yurt dışına açılma olanakları, iyi ve sürdürülebilir ilişkiler kurma, marka tanıtımı,  kişisel pazarlama, networking  konularında önemli çaba sarf ettiğimiz halde çoğu profesyonel tüm bunları çok kolaylaştıran LinkedIn'i nasıl etkili kullanacağını bilemiyor.  

İşte size dört dörtlük bir profil için 12 iyi öneri: 

  1. Profil bilgilerinizi daima güncel tutun.

Profilinizde şu üç bilgi daima güncel olmalı: Profesyonel unvanınız, konumunuz ve sektörünüz.

Mülakatlarda En Sık Sorulan Sorular ve Verilebilecek Cevaplar

Son derece yetkin olduğunuzu düşündüğünüz bir pozisyon için görüşmeye gidip de görüştüğünüz şirketten bir daha haber alamama durumu eminim ki başınıza gelmiştir. Aslında mülakatlarda en sık sorulan soruların çoğunun püf noktaları var. Bizi diğer adaylar içerisinde öne çıkaracak doğru cevapları verebilseydik belki de her şey çok daha farklı olabilirdi.

Aslında her mülakatta sıklıkla sorulan bazı sorular var ve işin gerçeği bunu bildiğimiz halde yeteri kadar hazırlanmıyoruz. Bu soruların cevaplarına önceden çalışmak isterseniz gelin birlikte konuyu inceleyelim.

CV Hazırlarken Doğru Yazılması Gereken 7 Detay

Yeni bir iş sahibi olabilmek için hazırlayıp gönderdiğiniz CV'lerin büyük bir kısmı yazım aşamasında gözden kaçmış hatalar yüzünden okunmadan çöpe gidiyor. Oysaki CV hazırlarken bazı noktalara dikkat ederek bu durumu aşmamız mümkün olabilir. 

CV hazırlarken doğru yazılması gereken detayları gelin birlikte inceleyelim. 

 

  1. Başarı odaklı kariyer hedefi : Bu bölüme takım oyuncusu, stratejik düşünen, çözüm odaklı gibi kişisel özelliklerinizi yazmanın sizi diğerlerinden ayırt edici bir yanı bulunmuyor. Gerçekten çözüm odaklı olma özelliğinizi öne çıkarmak istiyorsanız başarılarınızdan bahsederken buna da değinmeniz daha uygun olacaktır. Ayrıca eğer CV’nizi mail yoluyla iletiyorsanız hangi bölüme ve pozisyona başvurduğunuzu ve başvurduğunuz pozisyona ne katabileceğinizi yazmanız çok önemli.

İş Başvurularınıza Yanıt Alamamanızın 12 Nedeni

 

Bugüne kadar sayısız iş başvurusu yaptınız, pek çok görüşmeye gittiniz. Aylardır iş aramanıza rağmen bir türlü hayalinizdeki işe kavuşamadınız. Aşağıdaki maddeler ışığında mevcut durumunuzu değerlendirip yeni bir heyecanla hayalinizdeki işe kavuşmak için harekete geçmeye ne dersiniz?

İşte size hayalinizdeki işe giden yolda yardımcı olacak sorular:

  1. Doğru bir CV ve ön yazı hazırladınız mı? Kariyer sitelerinin formatı haricinde özgün bir formatta güncel bilgiler içeren bir CV’den söz ediyoruz.
  1. CV’nizde bugüne kadarki iş tecrübelerinizin detaylı bir şekilde yazdınız mı? Çalıştığınız pozisyondaki görev tanımlarını detaylı ve başvurduğunuz pozisyona uygun şekilde yazılması en sık atlanan noktalardan biridir.

Şansınıza Küsmeyin Koşullarınızı İyileştirin

Şans kavramı, hayatın pek çok farklı alanında olduğu gibi kariyer söz konusu olduğunda da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Şans, kariyerinde istediği noktaya gelememiş kişilerin, çevresindeki başarılı insanları eleştirmek için kullandığı temel argümanlardan biridir. Şansın TDK ’da yer alan tanımına baktığımızda ‘’Birtakım rastlantısal olayların nedeni olan güç’’ şeklinde bir açıklama görmekteyiz. Oysaki iş hayatında başarılı olan kişilerin yaşamlarını incelediğimizde başarıya ulaşmak için yıllarını verdiklerini, maddi ve manevi birçok zorlukla karşılaştıklarını ve tüm bu engelleri aşarak şu anda bulundukları noktaya ulaşabildiklerini görüyoruz. İş hayatındaki başarıyı şans faktörüne bağladığımızda ise başarı yolculuğunun arka planını ve ödenen bedelleri göz ardı etmiş olmaktayız.

 

İş Bulmanın 44 Adımı

BAŞLAMA 

MEVCUT KARİYER YOLUNU HARİTALA

Ne olacağını ya da nasıl olacağını konuşmadan önce ne olduğunu görmen lazım. Hem iyi para kazandıran hem de iyi hissettiren bir işe asla pürüzsüz bir yoldan ulaşılamayacağını unutmamak lazım! Bu ilk adım kendi – sana özel – yolunu keşfetmeni sağlayıp hayaline ulaşman için sana ilk cesareti verecek!

Evet, kendi haritanı çiz! Bugüne kadar senin için bu yolda önem teşkil eden 25 (ya da her ne kadarsa) farklı olayı bul. Bunlar tanıştığın kişiler, aldığın eğitimler, çalıştığın firmalar gibi seni bugüne getiren her şey olabilir.