Hayallerine ulaşmak istiyorsun; kendine inanıyor musun?

Uzun süredir iş arıyorsun ya da sevmediğin işini değiştirmek istiyorsun. Ancak yaptığın iş başvurularından ve girdiğin mülakatlardan istediğin sonucu alamıyorsun. Eğer aklından da sürekli, “Ne yaparsam yapayım iş bulamıyorum” düşüncesi geçiyorsa, bu yazı tam sana göre… Kariyer Koçu Tamer Akın, hayallerine ulaşmak isteyenlerin öncelikle kendilerine olan inançlarının tam olması gerektiğini belirtiyor ve yapılması gerekenleri sıralıyor. 

Hayalindeki işe ulaşmak için benimle iletişime geçen kişilerde en sık karşılaştığım durum, kariyerlerinde bulundukları nokta nedeniyle son derece mutsuz olmaları ve ne istedikleri konusunda net olmamalarından kaynaklanan bir ikilem yaşamaları. Konunun kökenine indiğimizde bu durumun nedeninin, kişinin ailesinin etkisinde yaptığı üniversite tercihlerinin sonucunda, istemediği bir bölümü okuması ve sonrasında da sevmediği bir işi yapması ortaya çıkıyor. Buna bir de kendini yeterince tanımama, yaşam amacını ve değerlerini bilmeme durumu eklenince, kişinin rüzgar nereden eserse o yöne savrulması da kaçınılmaz oluyor. Deneyim eksikliği ya da geçiş yapılmak istenen alandaki deneyim ve bilgi yetersizliği de işe girmek veya işini değiştirmek isteyenlerin sonuç almalarını engelleyen inançlar olarak karşımıza çıkıyor.

Devamını Oku

Yeni Mezunlar için hayatına iyi bir başlangıç yapmanın 12 adımı

Sayılı gün göz açıp kapayıncaya kadar geçti ve nihayet üniversiteden mezun oldunuz. Üniversite hayatınız boyunca iş veya staj deneyiminiz olmadıysa, hangi alanda çalışmak istediğinize de henüz karar verememişseniz aksiyon dolu günler sizi bekliyor olabilir. Okul hayatından çıkıp bambaşka bir dünyaya adım atıyorsunuz. Bu yolculukta sırt çantanızda olmasında yarar olabilecek malzemeleri aşağıda özetlemeye çalıştım.

 

  1. Online eğitim almayı düşün. Coursera, Khan Academy, TTNET ProG gibi platformlardan kendini geliştirmek ve CV’ni güçlendirmek istiyorsan sınıf eğitimlerine alternatif olarak çok uygun ücretlerle bu eğitimlere sahip olabilirsin.
  1. İçerik üret. Okuduğun öğrendiğin konuları düzenli bir formatta insanlarla paylaş.  blog açabilirsin ya da Linkedin’de yayınlayabilirsin.

 

Devamını Oku

İş Bulmanın 44 Adımı

BAŞLAMA 

MEVCUT KARİYER YOLUNU HARİTALA

Ne olacağını ya da nasıl olacağını konuşmadan önce ne olduğunu görmen lazım. Hem iyi para kazandıran hem de iyi hissettiren bir işe asla pürüzsüz bir yoldan ulaşılamayacağını unutmamak lazım! Bu ilk adım kendi – sana özel – yolunu keşfetmeni sağlayıp hayaline ulaşman için sana ilk cesareti verecek!

Evet, kendi haritanı çiz! Bugüne kadar senin için bu yolda önem teşkil eden 25 (ya da her ne kadarsa) farklı olayı bul. Bunlar tanıştığın kişiler, aldığın eğitimler, çalıştığın firmalar gibi seni bugüne getiren her şey olabilir.

 

Devamını Oku