İş yaşamında yeni kariyer fırsatları, yurt dışına açılma olanakları, iyi ve sürdürülebilir ilişkiler kurma, marka tanıtımı,  kişisel pazarlama, networking  konularında önemli çaba sarf ettiğimiz halde çoğu profesyonel tüm bunları çok kolaylaştıran LinkedIn'i nasıl etkili kullanacağını bilemiyor.  

İşte size dört dörtlük bir profil için 12 iyi öneri: 

 1. Profil bilgilerinizi daima güncel tutun.

Profilinizde şu üç bilgi daima güncel olmalı: Profesyonel unvanınız, konumunuz ve sektörünüz.

 1. Sadece profesyonel fotoğraflar kullanın.

Profil fotoğrafı olan hesaplar, olmayanlara göre 11 kat daha fazla görüntüleniyor. Bu yüzden profil fotoğrafınızı güncel olarak resmi bir formatta ekleyin.

 1. Arka plan fotoğrafınızda karakterinizi ya da markanızı yansıtan görseller kullanın.

Profilinize güçlü bir görsel etki katmak istiyorsanız arka planınızda bunu yapabilirsiniz. 1400x425 çözünürlükte ve doğru formatta görseller kullanmaya çalışın.

 

 1. Güçlü bir özgeçmiş özeti yazın.

Bu kısım profilinizi inceleyen birinin ilk gözüne çarpan ve kendinizi potansiyel bağlantılarınıza sunduğunuz bölüm olduğundan doğru bir şekilde deneyimlerinizi ve sunduğunuz hizmetleri yazmanız çok önemli.

 1. Kullandığınız anahtar kelimeleri için doğru seçimler yapın.

Profilinizde yer alan anahtar kelimeler, arama sonuçlarında görünürlüğünüzü etkilediğinden çok önemlidir.

Bu nedenle, arama sonuçlarında görünmek istediğiniz anahtar kelimeleri iyi saptayın; ve bu kelimeleri başlıktaki unvanınızda, özette ve profilinizde de kullanın.

 

 1. URL’nizi de kişiselleştirin.

LinkedIn hesabınızı oluşturduğunuzda otomatik olarak anlamsız sayılardan ve harflerden oluşan karmaşık bir internet adresi veriliyor. Bunu düzeltmek için "Genel Profil"de "Kişiselleştirilmiş URL’nizi oluşturun" butonuna tıklamanız yeterli.

 

 1. Ağınızdaki tanımadığınız insanlarla bağlantı kurmak için girişken olun.

Linkedin’de pek çok kişi gerçek hayatında tanımadığı kişileri eklemekten uzak duruyor. Halbuki LinkedIn mevcut tanıdıklarınız aracılığıyla yeni bağlantılar edinmeniz için var. Ağınız genişlediğinde daha fazla insan yeteneklerinizi ve paylaşımlarınızı görüyor, web sitenizi ziyaret ediyor ve size yeni iş fırsatları sunabiliyor.

 

 1. Yeni bağlantı taleplerinizde mevcut "Sizi LinkedIn'deki profesyonel ağıma eklemek istiyorum" şablonu yerine kişiye özel mesaj yazın.

Birine göndereceğiniz bağlantı davetini kişiselleştirin. O kişiyi ekleme nedeninizi kısaca belirtin. Bu yaklaşım davetinizin kabul edilme olasılığını arttıracaktır.

 

 

 1. Birisi bağlantı davetinizi kabul ettiğinde hemen ürün/hizmet tanıtım mesajı göndermeyin.

En sık yapılan hatalardan birisi de yeni eklediğimiz bir bağlantıya hemen tanıtım mesajı göndermektir. Bunun yerine o kişiye bağlantı talebinizi kabul ettiği için teşekkür etmek, ilgi alanına uygun bir fırsat veya içerik paylaşımında bulunabilirsiniz.

LinkedIn, bağlantılarınız işe giriş yıl dönümlerini kutladıklarında ya da yeni bir işe girdiklerinde size haber vererek, onlarla temas halinde kalmanıza imkan veriyor.

 

 1. Durum güncellemelerini dozunda kullanın

Durum güncellemeleri, güncel işlerinizin altını çizmek, okuduğunuz bir makale ya da kitabı paylaşmak, bir konferans ya da davete katılımınızı göstermek ya da bir aforizma ile ilham vermek için iyi bir yöntem.

Haftada 3-4 kez belli aralıklarla faydalı ve alakalı paylaşımda bulunun.

 

 1. Tavsiye isteyin.

Bağlantılarınız arasından birkaç kilit isim seçin ve detayları mesaj yoluyla paylaşın. Eğer öne çıkmasını istediğiniz özellikleriniz varsa tavsiyesinde bunu belirtmesini isteyin.

Bağlantılarınızın size tavsiye yazısı yazmak için istekli olmasını istiyorsanız önce siz onlara bir tavsiye yazın.

 

 1. LinkedIn bağlantılarınızı dışarı aktarmayı unutmayın!

Linkedin, tüm bağlantılarınızın adı soyadı, e-mail adresleri, unvanları ve çalıştıkları şirketlerin bilgisini bir dosya halinde size sunuyor. Bu dosyayı ayarlar menüsünden hesabım menüsüne girerek talep edebilirsiniz.